3 Phase Hybrid Step motor for NEMA23 212 oz-in KL23H378-49-3A
Product in stock
Price
Loading Updating cart...
Product Description
NEMA 23 3 Phase Stepper Motor, it is used on the Laser machine
Replace 573S15 Stepper Motor
Less heat and smooth Movement
3-phase Hybrid Step for NEMA23 1.5 N.m ( 212 oz-in):
Number of Phase: 3
Step Angle: 1.2° ± 5%
Holding Torque: 1.5 N.m 212 oz-in
Current/Phase: 4.9 A
Inductance/Phase: 1.35 mH
Resistance/Phase: 0.7 Ω
Motor Length: 78 mm
Wiring:
Delta Connection
  • YEL & BLK to U
  • WHT & BLU to V
  • RED & BRN to W
or Y Connection
  • YEL to U
  • BLU to V
  • BRN to W
  • Wire WHT & BLK & RED together
Downloads:
KL23H378-49-3A Datasheet (351 downloads)
Stepper Driver to use for this motor in Laser machine:
3 Phase 3DM580 8A Stepping Motor Driver