» Featured Products » Hybrid Stepper Motors » NEMA 23 Stepper Motor » NEMA24 Integrated Closed Loop Stepper Servo Motor 425oz.in, 8mm Shaft Size (KL24H286-40-4A)
NEMA24 Integrated Closed Loop Stepper Servo Motor 425oz.in, 8mm Shaft Size (KL24H286-40-4A)
Product in stock
Price
Loading Updating cart...
Product Description
NEMA24 Integrated Closed Loop Stepper Servo Motor 425oz.in, KL24H286-40-4A, 20-50VDC, 1000CPR, 8mm Shaft Size
  • Holding Torque: 3.0Nm(425 oz.in)
  • Input Voltage: 24 - 50VDC
  • Output Peak Current: 1.8 - 4.0A
  • Logic Input Current:10mA
  • Logic Input Voltage:5V
  • Encoder Type: Incremental
  • Encoder Output Type: Differential
  • Encoder Resolution: 1000CPR
  • Encoder Output Signal Channels: 2
  • Isolation Resistance: More than 100MΩ
  • Dielectric strength: 500VAC for 1MIN.
  • Frame Size: 60 x 60mm
  • Body Length: 86mm
  • Shaft Diameter: Φ8mm
  • D-cut Shaft Length: 20mm
  • Shaft Length: 24mm